A rajzolásról tartott előadásaim során rendszeresen felmerül az a kérdés, hogy „hogyan lehet megtanulni rajzolni”. Időről időre kérnek, hogy bizonyos kurzusokat, rajziskolákat vagy oktatókönyveket véleményezzek, mert nehéz egy érdeklődőnek megítélni, hogy merre induljon el, ha szeretné megismerni a rajzolás trükkjeit. Persze próbálok kitérni a válasz elől, mert nem szeretek látatlanban megítélni más módszereket, de mellette az is a gondom, hogy én a realista művészeti ág szerint fejlesztettem készségeim, és a manapság elérhető lehetőségek a látványtól már messze eltávolodtak.

Nehéz tehát eldöntenem, hogy mi számít a rajz megtanulásának és hogyan értelmezhető az, hogy valaki „tud rajzolni”.

Éppen ezért, amikor megszületett a gondolat, hogy elkészítsem A rajzolás művészetét, már a legelején elhatároztam, hogy azt írom le, ami tudható, illetve amit hagyományaink őriznek. Nem ígérek se csodákat, se egyszerű praktikákat, hanem felfedem a szerintem legoptimálisabb és célravezető módját a látás- és készségfejlesztésnek, illetve a képkészítésnek.  

amiben eltér A rajzolás művészete a többi „rajzos könyvtől”

A mai rajzoktatási és tanulási megközelítésekkel pont az a baj, hogy alkalomhoz és körülményekhez kötöttek. Oktató ugyan kíséri a tanulók ténykedését, de az eltöltött órák alatt mindvégig minimális hangsúlyt kap a gyakorlati fejlesztés. Holott pont ez segítené vágyaik eléréséhez az érdeklődőket. Ráadásul napjaink időhiányos életvitele és elanyagiasodó működése tovább nehezíti a helyzetet, hiszen a drága csoportos vagy magánórákon a tanulók főleg saját idejüket fizetik meg, és csak minimális útmutatást kapnak. Magukra utalva kell keresniük válaszaikat, miközben sokszor még a kérdéseik megfogalmazása is nehézséget jelent.

Nézze meg, hogy mi az az 5 tipp, amivel felismerheti, ha egy rajzsuli rossz!

Hasonló a probléma a szakkönyvek terén. Azok javarészt feltupírozott képeskönyvek, melyekben egy ügyesebbnek vélt rajzoló bemutatja, hogy ő milyen rajzokat készített mondjuk lenyúzott emberekről, lovakról, vagy felsorolja, hogy mennyi féle rajzeszköz kapható a piacon. Bár szépnek tűnnek, de ezen könyvek fő hiányossága a gyakorlati tudás ismertetése, ezért hiába forgatja őket bárki, a szakma elsajátítására teljesen alkalmatlanok.

Éppen ezekből adódóan A rajzolás művészete szakít a korábbi megközelítésekkel, és elsődlegesen a fejlesztésre, a kompetenciák megszerzésére helyezi a hangsúlyt.

Ez azt jelenti, hogy minden fejlesztő feladatot és művészetelméleti elgondolást tudományos, pszichológiai, gyakorlati és szakmai szempontok szerint is körbejár. Sallangoktól mentesen, de részletesen tárgyalja a látás és látásérzékelés biológiai hátterét, a művészet és vizuális kultúra alapvetéseit, megállapításait, illetve a rajz napjainkban is élő szakmai megfontolásait. Nem operál művészkedő útmutatásokkal, és nem oktat stílust, ellenben segít megérteni, hogy a művészettörténet miért alkalmazott speciális megfontolásokat és törekedett a látvány uralására.

Tematikáját és témamegközelítését tekintve könyvem talán legnagyobb előnyének azt tartom, hogy többszöri újraolvasásával, fokozatosan újabb és újabb ismeretekre tehet szert az érdeklődő. Alkalmazkodva az aktuális ügyességéhez és idejéhez, lehetővé teszi, hogy maga áshasson mélyebbre a látvány világában. Miközben célravezető feladatokat jelöl ki számára, egyben támaszt is nyújt a tanácstalan pillanatokra, segíti megválaszolni a gyakorlás közben felmerülő kérdéseket.

a könyv részletes felépítése

Az első fejezetben a látás biológiai hátterét, sajátságait, illetve a kézügyesség és eszközhasználat kötöttségeit tárgyalom. Ahol láttam értelmét, ott az ismertetést igyekeztem kiegészíteni művészettörténeti és gyakorlati átkötésekkel. Biológiánk ismerete az első olyan általános tudásanyag, amelyre támaszkodhat az olvasó, hogy megítélhesse milyen lehetőségek állnak rendelkezésére készségei csiszolása terén.

A második egységben a művészetelméleté a főszerep. Külön fejezetben, mert fontos, hogy a gyakorlást helyes és reális elvárások tüzeljék, és elkerülhető legyen a csalódás vagy a sikertelenség érzete. Ebből a részből kiderül, hogy mit értünk látvány alatt, miként áll össze egy kép, illetve, hogy elvi megfontolások szerint mi nem tartozik a rajzolás világába. Természetesen ez a fejezet azoknak is hasznára válhat, akik úgy vélik, hogy „már tudnak” rajzolni, de mégis szeretnék bővíteni ismereteiket.

A harmadik fejezetében a rajzolás eszközeinek ismertetésére kerül sor. Ezeken az oldalakon ceruzáink, pigmentjeink, ezek hordozói, és segédkellékeink történetéről, trükkjeiről, valamint a bennük rejlő lehetőségekről szólnak az oldalak. Külön bemutatva megfelelő használatukat, az alkalmazásuk során felmerülő hibalehetőségeket és a technikák fölösleges kiegészítő kellékeit.

A negyedik részben, a biológiai adottságok, az elméleti fejtegetések és a rajzi felszerelések bemutatását követően térek rá gyakorlati tanácsaimra. Egész pontosan arra, hogy milyen belső, lelki problémák játszhatnak szerepet a sikertelenségben, és hogy mik azok a döntések, hibás pszichológiai lépések, melyek a célok elérésében meggátolhatják a rajzolót. Szokatlan témakör, de tapasztalataim szerint a legnagyobb nehézségek mindig az elvárások és vélekedések elhibázottságából adódnak. Amikor már körbejártam azt, hogy hogyan nem érdemes nekiállni a rajzolásnak, ismertetem az általam helyesnek vélt készségfejlesztő és gyakorló feladatokat. 3-4 hetes szakaszokból épülő, féléves ütemtervbe állítottam össze, hogy milyen feladatokat érdemes végezni a rajzoláshoz nélkülözhetetlen készségek, látásértelmezés, kézkoordináció fejlesztéséét. Valamint kitérek azokra az önellenőrző praktikákra, melyek segítségével a rajzolni vágyó maga is képes lehet megtalálni hibáit, gyengeségeit.

Végül a záró fejezetben már a magasabb szintű alkotások területére vezetem az olvasót. A történeti hagyományainkra, szakmai tudásunkra, illetve a szempontrendszerre, ami alapján megítélhető képek és alkotások minősége.

A könyv részét képezi egy fogalomkereső összegzés, mely használatával a különböző fejezetekben a főbb szakmai elemeket könnyen és gyorsan meg lehet találni. Továbbá mellékelek egy olvasmánylistát, ami megkönnyítheti az általam minőséginek és megfelelőnek vélt további rajzi és művészettörténeti anyagok felkutatását.

könyv belenéző 800W.jpg

 A rajzolás művészete főbb paraméterei:

- 20x25 centiméteres, gerincragasztott kötés

- 280 oldal és több, mint 80 egész oldalas illusztráció

- részletes fogalomkereső és ajánlott olvasmány melléklet

- féléves terv a sikeres rajzolás eléréséhez

- készségeket, koordinációt, látásértelmezést fejlesztő gyakorlatok

- képtervezést, komponálást, ábrázolást segítő feladatok

- ISBN 978-615-81116-1-4

 a kiegészítő multimédiás anyag

Bár szerintem nem szükséges megfigyelni egy tapasztaltabb rajzolót munka közben, mégis – több érdeklődő kérésének engedve –, egy multimédiás anyag is készült az A rajzolás művészetéhez.

A több órás videókból álló kiegészítőben megfigyelhető, hogy hogyan működnek az olvasott ismeretek a gyakorlatban. Különböző képek esetében a tervezéstől kezdve, a felvázoláson át, a teljes kialakításig végigkövethető, hogy hogyan születik a látvány. De mutatok bennük trükköket, eszközhasználati praktikákat, valamint olyan lépéseket, melyek ismerete már a gyakorlás elején könnyebbé és egyszerűbbé teheti a rajzolást.

OLVASSON BELE!

Ha belelapozna A rajzolás művészetébe, kattintson erre a linkre!

megrendelés

A rajzolás művészete című könyv és multimédiás kiegészítője kizárólag magánkiadásban jelent meg, és megvásárlására csak internetes rendelés útján van mód, az alábbi űrlap kitöltésével.

A könyv fogyasztói ára 21.000HUF, a multimédiás kiegészítő 14.000HUF.

Megvásárolható utánvétes fizetéssel és előreutalással.

A könyv 2019. december 2-án jelent meg.